لندینگ پیج یا صفحه فرود چیست و چه مزایایی دارد؟

صفحه فرود یا لندینگ پیج صفحه‌ای است که اطلاعات ارزشمندی را به صورت خلاصه ارائه می‌دهد و غالباً برای یک کمپین دیجیتال خاص با یک هدف مشخص طراحی می‌شود. طراحی لندینگ پیج در استراتژی‌های بازاریابی محتوا و بهینه‌سازی موتورهای جست و جو (SEO) اهمیت بسیار زیادی دارد. شما می‌توانید بسته به نوع کسب و کارتان از استراتژی‌های مدیریت لید استفاده کرده و مشتری را با تولید محتوای جذاب، به قیف فروش هدایت کنید. به علاوه، صفحات فرود فرصت بسیار مناسبی را در اختیارتان قرار می‌دهد تا با قرار دادن فرم‌ها، اطلاعات مهم مشتری مانند ایمیل و شماره تماس را در اختیار داشته باشید. توجه کنید که لندینگ پیج الزاماً صفحه اصلی وب‌سایت نیست. غالباً جهت بالا رفتن نرخ تبدیل، نیاز است صفحه فرود متناسب با یک هدف خاص طراحی شود.

پیش از طراحی لندینگ پیج باید به نکات زیر توجه کنید:

  • یک هدف را به عنوان هدف اصلی خود از طراحی صفحه فرود در نظر گرفته و با توجه به آن نرخ تبدیل را محاسبه نمایید. این هدف می‌تواند دانلود یک فایل، خرید محصول و یا پر کردن فرم عضویت باشد.
  • پرسونای مخاطبان هدف و نیازهای آن‌ها را بشناسید و استراتژی‌های بازاریابی محتوا را بر همان اساس تنظیم کنید.
  • همواره برسی کنید که کاربران از کدام کانال وارد لندینگ پیج شده‌اند و در مراحل بعدی روی همان کانال ورودی بیش‌تر تمرکز کنید. برای مثال موتورهای جستجو و شبکه‌های اجتماعی از کانال‌های مهم ورودی هستند.
  • از تحلیل رقبای خود غافل نشوید.

15 ویژگی‌ یک لندینگ پیج با نرخ تبدیل بالا

1.یک لندینگ پیج خوب، باید مانند نقشه راه عمل کرده و اطلاعات مفید و لازم را در راستای هدف، به صورت اجمالی در اختیار کابر قرار داده و او را از سردرگمی نجات دهد.

2.عنوان و محتوا باید به هم مرتبط باشند تا بتوانند اعتماد مخاطب را جلب کنند.

3.مراقب باشید که تمام لینک‌های موجود در صفحه، مخاطب را در راستای هدف به یک نقطه هدایت کنند.

4.با طراحی بهینه‌ی دکمه‌های فراخوان یا CTA مشخص در راستای هدف، توجه مخاطب را به خود جلب کنید تا نرخ تبدیل افزایش یابد.

5.طراحی مرتب و منظم صفحه فرود بسیار مهم است. عواملی چون نحوه‎ی چیدمان مطالب مهم، استفاده از تصاویر و ویدیوهای جذاب، استفاده از فونت و رنگ‌های مناسب، استفاده به جا از فضای خالی، مناسب عدم وجود تبلیغات پاپ آپ و عواملی که حواس مخاطب را پرت می‌کنند و استفاده‌ی مناسب از CTA، از جمله مواردی است که باید در طراحی رعایت شوند. شما تنها 8 ثانیه زمان دارید تا مخاطب را متقاعد کنید که پاسخ‌گوی نیازش هستید، پس طراحی باید به گونه‌ای باشد که در اولین نگاه، نظر مشتری را به خود جلب کند.

6.از تیترهای جذاب برای ترغیب کاربران به انجام عمل مورد نظر خود در صفحه فرود استفاده کنید.

7.از استراتژی‌های کپی رایتینگ کمک بگیرید. از کلماتی که نظر کابران را برای خواندن ادامه‌ی مطالب جلب می‌کند استفاده کنید. فراموش نکنید که در صفحات فرود، کلمات کلیدی یکسانی در مقایسه با متن تبلیغات به کار ببرید.

8.طراحی لندینگ پیج به گونه‌ای باشد که کاربران دریابند اهداف و سلایق آن‌ها را در اولویت قرار می‌دهید.

9.ساده‌ترین راه برای افزایش نرخ تبدیل، ارائه‌ی پیشنهادات هیجان‌انگیز است.

10.صرفاً اطلاعات مورد نیاز خود را از مخاطبان درخواست کنید و وقت آن‌ها را محترم بشمارید.

11.از جادوی رنگ‌ها در طراحی لندینگ پیج غافل نشوید.

12.به ویژگی‌های کلیدی و مهم خدمت یا محصول خود اشاره کنید.

13.دکمه‌هایی برای انتشار محتوا در شبکه‌های اجتماعی قرار دهید و شانس خود را برای وایرال شدن محتوا امتحان کنید.

14.برای جلب اعتماد بیش‌تر مخاطبان، از نظرات دیگران به عنوان تایید اجتماعی و یا Social Proof استفاده کنید.

15.به دلیل استفاده‌ی زیاد کاربران از تلفن‌های همراه، طراحی وب‌سایت و صفحه فرود شما باید سازگار با موبایل باشد.

تیم طراحی وب‌سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ ماکان، صفحات فرود را متناسب با هدف کمپین‌های بازاریابی طراحی می‌کند. به عنوان مثال، وب‌سایت جشنواره تابستانی هوآوی، وب‌سایت جشنواره عیدِ دیدنی هوآوی و وب‌سایت کمپین هم‌سایه شو پریل از نمونه‌کارهای طراحی صفحه فرود آژانس دیجیتال مارکتینگ ماکان، است.

منبع: آژانس دیجیتال مارکتینگ ماکان